Wspólnie przeciwko białaczce. Zostań dawcą, zarejestruj się na meczu

plansza (1024x846)W dniach 21 i 28 listopada, podczas siatkarskich meczów 1 ligi mężczyzn, których gospodarzem będzie drużyna APP Krispol Września, zaplanowano Akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

W hali Gimnazjum nr 2 im. A. Prądzyńskiego we Wrześni (ul. Słowackiego 41) każdy kibic będzie mógł zostać Dawcą, tym samym zwiększy szansę uratowania życia drugiej osobie. Potencjalni dawcy zarejestrują się w bazie Fundacji DKMS Polska w godz. 17:00 – 21:00. To nic nie kosztuje a znaczy tak wiele.

Akcję organizują: Starostwo Powiatowe we Wrześni, Klub APP Krispol Września oraz Fundacja DKMS Polska. Współorganizator Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza we Wrześni.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 890 tys. to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 757 tys. to Dawcy z bazy Fundacji DKMS Polska. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

Od 6 lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Tym razem taka akcja zostanie przeprowadzona we Wrześni, w hali Gimnazjum nr 2, ul. Słowackiego 41.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 21, 28 listopada 2015 r.

Godzina: 17:0021:00

Miejsce: Hala Gimnazjum nr 2

Adres: ul. Słowackiego 41, Września

O Fundacji

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 757 000 (wrzesień 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 422 (wrzesień 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 62 1240 6292 1111 0010 6197 7890. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.